Šume RS očekuju profit do 3 miliona KM

Bez autora
Jul 31 2013

Nakon što su u prvom polugodištu 2013, prvi put u protekle tri godine, ostvarili pozitivan rezulat, u Upravi Javnog preduzeća "Šume RS" očekuju da će kraj godine završiti sa dobiti od dva do tri miliona KM. Radenko Laketić, vršilac dužnosti generalnog direktora JP "Šume RS", rekao je da taj finansijski rezultat očekuju uz realizaciju poslovnog plana u obimu od 90 odsto. Pojačanom kontrolom na svim nivoima i u svim fazama rada, od krojenja i klasiranja, otpreme do konačne realizacije, prihod se može uvećati. Pozitivan rezultat u prvih šest mjeseci djelimično je i posljedica kontrole troškova na svim nivoima.

Šume RS očekuju profit do 3 miliona KMNakon što su u prvom polugodištu 2013, prvi put u protekle tri godine, ostvarili pozitivan rezulat, u Upravi Javnog preduzeća "Šume RS" očekuju da će kraj godine završiti sa dobiti od dva do tri miliona KM.

Radenko Laketić, vršilac dužnosti generalnog direktora JP "Šume RS", rekao je da taj finansijski rezultat očekuju uz realizaciju poslovnog plana u obimu od 90 odsto.

"Pojačanom kontrolom na svim nivoima i u svim fazama rada, od krojenja i klasiranja, otpreme do konačne realizacije, prihod se može uvećati", kazao je Laketić dodajući da je pozitivan rezultat u prvih šest mjeseci djelimično i posljedica kontrole troškova na svim nivoima.

On je istakao da do kraja septembra očekuju postizanje redovnosti isplate plata radnicima napominjući da su značajno sustigli zaostatke u isplati koje su zatekli od prethodnog rukovodstva.

"Bilo je mjeseci u kojima smo za pojedina šumska gazdinstva isplaćivali po dvije plate", kazao je Laketić.

JP "Šume RS" su prvu polovinu godine završile sa plusom od oko milion KM, a od 25 šumskih gazdinstava negativan rezultat u poslovanju iskazalo je njih pet i to "Birač" iz Vlasenice, "Doboj" iz Doboja, "Botin" iz Nevesinja, "Panos" iz Višegrada i "Prijedor" iz Prijedora. Najbolji finansijski rezultat ostvarilo je Šumsko gazdinstvo "Ribnik" iz Ribnika.

"U toku je sveobuhvatna analiza poslovanja šumskih gazdinstava, i gdje god se utvrde propusti u radu odgovornih, to neće biti tolerisano, jer naš zadatak je da normalizujemo rad preduzeća i da ono pozitivno posluje", kaže Laketić.

U Informaciji o poslovanju JP "Šume RS" za prvih šest mjeseci ove godine, koja je nedavno dostavljena Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS te Vladi RS, navodi se da bi rezultati bili i bolji da se preduzeće nije našlo u situaciji slabije potražnje za drvnim sortimentima zbog čega je sječa morala biti povremeno obustavljana.

"Šume RS" su posljednji put pozitivno poslovale u 2010. godini, koju su završile sa dobiti od 1,06 miliona KM, da bi šest mjeseci kasnije, odnosno prvu polovinu 2011, okončale sa minusom od 303.000 KM. Nakon toga rezultat u poslovanju bio je sve gori i gori, pa je 2011. godina završena sa gubitkom od 3,7 miliona KM, a prošla godina sa dubiozom od 4,16 milion KM, prenio je portal Vijesti.ba.

U Informaciji o poslovanju ističe se da najveći problem predstavlja naplata starih potraživanja bez obzira na pokušaje naplate putem reprograma koji nisu dali najbolje rezultate.

"Za 40 preduzeća su sklopljeni ugovori o reprogramima u iznosu od oko 1,7 miliona KM. Naplaćeno je tek 175.000 KM reprogramiranih obaveza", navodi se u informaciji.

Pored naplate starih potraživanja, veliki problem u ovom javnom preduzeću je i hronično narušena likvidnost zbog nenaplaćenog starog duga i odgođenog plaćanja partnera.

"Zbog nagomilanih zostalih obaveza, JP 'Šume RS' bilo je prinuđeno da traži kredit. U toku je procedura javnih nabavki za izbor banke preko koje će biti reazilovan kredit ", ističe se u informaciji.

Informacijom o poslovanju za prvih šest mjeseci ove godine, "Šume RS" su zatražile i pomoć od Vlade RS zbog problema u prodaji koji su se javili predlažući da se nađu načini kako trupce četinara plasirati na druga tržišta isključivo zbog slabe potražnje na domaćem.

U menadžmentu "Šuma RS" su i mišljenja da formiranje cijena i ugovaranje moraju biti fleksibilniji kako bi se ponuda prilagodila potražnji, za razliku od sadašnje prakse, gdje se ne odstupa od ranije utvrđenih cijena i uslova.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik